תביעות ייצוגיות

נתונים שפורסמו בשנת 2016 מגלים, שבשנה האחרונה הוגשו בישראל למעלה מ-1300 תביעות ייצוגיות, מדובר על 5.5 תביעות ייצוגיות בכל יום עבודה! אין ספק שמדובר בעלייה משמעותית משנים עברו, אז כל הנושא של תביעות מסוג זה, כלל לא היה מוכר בישראל. 

הרעיון של תביעות ייצוגיות הוא מאוד פשוט. קבוצה של אנשים שוכרים עורך דין במטרה להגיש תביעה כנגד חברה, ארגון או כל גוף עסקי או ציבורי. התביעה מוגשת על ידי אותם אנשים אך היא נחשבת ייצוגית ולכן אם הם מנצחים במשפט, הרי שלא רק הם ייהנו ממנה אלא כל מי שנפגע מהתנהגות של העסק או הארגון. 

דוגמאות קלאסיות של תביעות ייצוגיות אפשר למצוא בתחום התיירות או התקשורת, אם שירות מסוים לא ניתן, אם היה עיכוב בשירות, גביית יתר, דחייה במתן השירות ועוד. תביעות אלו מבוססות על הרעיון של צרכנות חכמה שנועדה לשפר את תנאי השירות לצרכן. אותם אנשים שמגישים תביעה ייצוגית, לוקחים על עצמם את כל התהליך המשפטי מתוך כוונה גם לקבל פיצוי אך גם לשנות את סדרי השירות של אותו ארגון. 

הרעיון של תביעות ייצוגיות הוא לא מקורי לישראל, למעשה מדובר על תחום מאוד פופולארי במערב, בפרט בארצות הברית, שם מוגשות תביעות ייצוגיות הן מטעם אזרחים והן מטעם ארגונים ועמותות שונות. עם השנים הרעיון של תביעה ייצוגית נכנס גם לישראל, מתוך הבנה שבשביל לשנות סדרי עולם, יש לנקוט צעדים דרסטיים, ביניהם פנייה לבית משפט. 

יש לציין, במקרים של תביעות ייצוגיות, בית המשפט יכול, כמובן, לדחות את התביעה בטענות שונות והוא יכול לקבל אותה. אם הוא יקבל אותה, לרוב הצד הנתבע יצטרך לשלם פיצוי לתובעים ולכל מי שהם מייצגים (הלקוחות) וכן יהיה עליו לשנות את התנהלותו. חשוב לומר עוד, שאם החברה שינתה את התנהגותה בזמן המשפט או לפני, הרי שבית המשפט יכול לטעון שאין עוד טעם למשפט. הדבר תלוי כמובן, מתי נקבע השינוי ומה מידת הנזק שנגרם ללקוחות. 

תביעות ייצוגיות זוכות בדרך כלל לתהודה גדולה, מאחר ולרוב הנתבעות הן חברות גדולות שזו הדרך האופטימאלית להילחם מולן. 

אם אתם מחפשים עו”ד לתביעות ייצוגיות אתם מוזמנים לפנות אלי, עו”ד עמי טלמור, יש לי ניסיון רב בתחום של תביעות ייצוגיות. אשמח לעמוד לרשותכם ולעזור לכם בכל תביעה. ניתן לפנות אלי במייל או בטלפון, ותוך זמן קצר אחזור אליכם. 

ייצוג וניהול תיקי תעבורה

תחומי התמחות

נהיגה בשכרות

המלחמה בנגע תאונות הדרכים עלתה מדרגה בשנים האחרונות. כבר אין מנוס מכך שיש יותר מצלמות, יותר שוטרי תנועה ובעיקר יותר...

תאונות דרכים

עו"ד לתעבורה לייצוג במשפט תאונה מתאים לכל אותם אנשים שהיו מעורבים בתאונת דרכים בדרך כלשהיא, אם כנהגים ואם כהולכי רגל, אם כנפגעים...

הפחתת קנסות

עורך דין לתעבורה מתמחה במתן סיוע וייעוץ משפטי בכל הנוגע לעברות תעבורה למיניהן. כל אותן עבירות שעומדות בימים אלו בראש מהדורות החדשות בישראל...

לקביעת פגישת ייעוץ עם עו"ד תעבורה צרו עמנו קשר

מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם